.
Menu
32 Virtuosos. 1 Passion.
Next Competition July 2020

Previous Juries and Winners of The Competition

1977 - 2012

2012 Competition

2012 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Michael Brimer Australia
Philip Shovk Australia
Aquiles Delle Vigne Argentina
Norma Fisher England
Dan-Wei Wei P R China
Heinz Medjimorec Austria
Manana Diodjashvili Georgia
Arie Vardi Israel

2012 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Avan Yu Canada
2. Nikolay Khozyainov Russia
3. Dmitry Onishchenko Ukraine
4. Mikhail Berestnev Russia
5. Hao Zhu China
6. Tanya Gabrielian America

2012 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Dmitry Onishchenko Engaged to perform with The Flinders String Quartet as guest artist for its National Subscription Season Tour of 12 concerts in May 2013
Nikolay Khozyainov Best Performance of a work by Liszt, donated by Mr Neville Grace. In addition Graham Wickes presented a medal in memory of Australian pianist Dennis Henning
James Guan Prize for the Best Australian Pianist, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition
Dmitry Onishchenko Best Performance of an Australian work in Stage III, donated by Australasian Performing Right Association
Avan Yu Best Performance of a Mozart Concerto, donated anon. in memory of Andrew Wolf
Nikolay Khozyainov People’s Choice Prize, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition (Victoria)
Avan Yu Best Performance of a 19th or 20th Century Concerto, donated by Mr Peter Weiss AM
Avan Yu Best Performance of a work by Beethoven, donated by Kawai Australia
Hao Zhu Best Performance of a work by Chopin, The Gloria and Ronald Ogden Memorial Prize, donated by the Ogden Family
Nikolay Khozyainov Best Performance of a Study by Liszt in Stage I, donated by Mr David Burns
Nikolay Khozyainov The Best Overall Performer of Two Concertos as voted by The Musicians of the Sydney Symphony Orchestra, donated by the Sydney Symphony Orchestra
Avan Yu Best Performance of a work by Ravel, donated by Yamaha Music Australia
Tanya Gabrielian Best Performance of a work by Rachmaninov, donated by Mr Ray Wilson OAM, in memory of Mr James Agapitos OAM
Avan Yu Best Performance of a Chamber Music Work, donated by Robert Albert AM
Tomoaki Yoshida
Stefano Guarascio
Jin-Hong Li
Lu Shen
Giulio Biddau
Arta Arnicane
The six Semi Finalists not selected to proceed to the Finals received an award donated by Mrs Wendy Weight OAM
Tomoaki Yoshida Best Performance of a work by Mozart (excluding Concertos), donated by Mr & Mrs J Bain
Nikolay Khozyainov Best Performance of a work by Schubert, donated by the Hon. Bronwyn Bishop MP
Mikhail Berestnev Best performance of a work by a Russian composer in Stages I-IV, donated by Dr Sonya Bajenov
Avan Yu Best Overall Performance of a work from the Romantic period in Stages I-IV, donated by Mrs Jana Chvojka
Avan Yu Encouragement Award for the runner-up of the People’s Choice Prize, donated by Mrs Harumi Maguire
Tanya Gabrielian Prize for the Best Female Pianist - Paspaley South Sea pearl earrings, donated by Paspaley
Avan Yu Prize for the Best Male Pianist - Paspaley South Sea pearl cufflinks, donated by Paspaley
Maya Irgalina The Paul & Helena Haas Encouragement Award, donated by Music and Opera Trust Ltd, awarded after the Quarter Finals to a pianist not selected to proceed to the Semi Finals
Avan Yu Best performance of a Sonata by Haydn in Stage III, donated by Mrs Deirdre McCann
Dmitry Onishchenko Best Performance of a Debussy Prelude in Stage II, donated by Trinity College London
Not Awarded Best Performance of a Sonata by Clementi in any Stage of the Competition, donated by Drs Keith & Eileen Ong
Feng Bian Encouragement Award given after Stage II to a pianist not selected to proceed to the Quarter Finals, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition (Victoria)
Nikolay Khozyainov Best Performance of the Virtuosa Study in Stage I, The Lev Vlassenko Memorial Prize, donated anon.
Dmitry Onishchenko Encouragement Award for Chamber work in Stage IV, donated by Lyn & Tony Osman
Nikolay Khozyainov The Youngest Finalist, donated by Ars Musica Australis
Alex Raineri Encouragement Award for the Youngest Australian Pianist in the Competition, donated by Mrs Vaila Mead
Tanya Gabrielian Best Female Competitor, donated by Janice & Hank Tuynman

2008 Competition

2008 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Michael Brimer Australia
Aquiles Delle Vigne Argentina
Manana Diodjashvili Georgia
Norma Fisher England
Choong-Mo Kang Korea
Heinz Medjimorec Austria
Ian Munroe Australia
Philip Shovk Australia
Arie Vardi Israel

2008 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Konstantin Shamray Russia
2. Tatiana Kolesova Russia
3. Ran Dank Israel
4. Takashi Sato Japan
5. Tomoki Kitamura Japan
6. Eric Zuber America

2008 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Konstantin Shamray Engaged to perform with The Australian String Quartet as guest artist for its National Subscription Season Tour in July/August 2009
Eric Zuber Best Performance of a work by Lizst (excluding Studies) in Stage I, donated by Mr Neville Grace. In addition Graham Wickes presented a medal in memory of Australian pianist Dennis Henning
Hoang Pham Prize for the Best Australian Pianist, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition
Tomoki Kitamura Best Performance of an Australian work in Stage III, donated by Australasian Performing Right Association
Konstantin Shamray Best Performance of a Mozart Concerto, donated anon. in memory of Andrew Wolf
Konstantin Shamray People’s Choice Prize, donated by Hochtief Australia Holdings Ltd
Konstantin Shamray Best Performance of a 19th or 20th Century Concerto, donated by Mr Peter Weiss AM
Konstantin Shamray Best Performance of a work by Beethoven, donated by Kawai Australia
Takashi Sato Best Performance of a work by Chopin, The Gloria and Ronald Ogden Memorial Prize, donated by the Ogden Family
Charlie Albright Best Performance of a Study by Liszt in Stage I, donated by Mr David Burns
Ran Dank The Best Overall Performer of Two Concertos as voted by The Musicians of the Sydney Symphony Orchestra, donated by the Sydney Symphony Orchestra
Ran Dank Best Performance of a work by Rachmaninov, donated by Mr Ray Wilson OAM, in memory of Mr James Agapitos OAM
Tatiana Kolesova Best Chamber Music Performance, donated by Mr Robert Albert AM
Konstantin Shamray Best performance of a work by Mozart (excluding Concertos), donated by Mr & Mrs J Bain
Tomoko Kitamura Best Performance of a work by Schubert, donated by the Hon. Bronwyn Bishop MP
Ran Dank Best Performance of a Debussy Prelude in Stage III, donated by Mr Danny May
Tatiana Kolesova Best Performance of a work by a Russian composer in Stages I-IV, donated by Dr Sonya Bajenov
Alexey Yemtsov The Paul & Helena Haas Encouragement Award, donated by Music and Opera Trust Ltd, awarded after the Quarter Finals to a pianist not selected to proceed to the Semi Finals
Yoon Soo Rhee Best Overall Performance of a work from the Romantic Period in Stages I-V, donated by Mrs Jana Chvojka
Yoon Soo Rhee Best performance of a Sonata by Haydn in Stage III, donated by Mrs Deirdre McCann
Feng Zhang Encouragement Award, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition (Victoria) awarded after Stage II to a pianist not selected to proceed to the Quarter Finals
Daniil Tsvetkov Best performance of the Virtuosa Study in Stage I, The Lev Vlassenko Memorial Prize, donated by Tyalgum Festival, NSW
Mariangela Vacatello Encouragement Award, donated by the Music Teachers’ Association of NSW, awarded after Stage IV to a pianist not selected to proceed to the Finals
Hoang Pham
Miyeon Lee
Daniil Tsvetkov
Yoon Soo Rhee
Mariangela Vacatello
Charlie Albright
The six Semi Finalists not selected to proceed to the Finals received an award donated by Mrs Wendy Weight OAM
Tomoki Kitamura The Youngest Finalist, donated by Ars Musica Australis
Tatiana Kolesova Best Female Competitor, donated by Barbara Leser, in memory of Pnina Salzman
Hoang Pham Encouragement Award for the Youngest Australian Pianist, donated by Manly Music Club in memory of Mrs Vaila Mead

2004 Competition

2004 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Nancy Bricard USA
Aquiles Delle Vigne Argentina
Alexander Jenner Austria
Xiang-Dong Kong P R China
Piers Lane Australia
William Lyne England
John O’Conor Ireland
Arie Vardi Israel

2004 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. John Chen New Zealand
2. Rem Urasin Russia
3. Daniel Hill Australia
4. Ayano Shimada Japan
5. Alexander Lubianstev Russia
6. Chu-Fang Huang P R China

2004 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Daniel Hill Best Australian Pianist Concert Tour of up to 10 concerts in Australia in 2006
Daniel Hill Best Australian Pianist, sponsored by the Friends of The Sydney International Piano Competition
Alexander Lubianstev Best Performance of a work by Liszt (excluding Studies), donated by Mr Neville Grace
Alexander Lubianstev Best Performance of a Study by Liszt in Stage I, donated by Mr David Burns
Rem Urasin Best Performance of a Mozart Concerto, donated by Mr Sam Miller
Rem Urasin People’s Choice Prize, donated by Hochtief Australia Holdings Ltd
John Chen Best Performance of a 19th or 20th Century Concerto, donated by Dr John Gregory-Roberts
John Chen Best Performance of a work by Beethoven, donated by Kawai Australia
Rem Urasin Best Performance of an Australian work, donated by the Australasian Performing Right Association
Rem Urasin Best Performance of a work by Chopin, The Gloria and Ronald Ogden Memorial Prize, donated by the Ogden Family
John Chen Best Performance of a Chamber Music work, donated by Joan Adler in memory of Henry Adler
John Chen Best Performance of a work by Mozart (excluding Concertos), donated by Mr & Ms J Bain
John Chen Best Performance of a work by Schubert, donated by the Hon. Bronwyn Bishop MP
James Jae-Won Moon The Paul & Helena Haas Encouragement Award, donated by Music and Opera Trust Ltd, awarded after the Quarter Finals to a pianist not selected to proceed to the Semi Finals
Chu-Fang Huang Best Performance of a Debussy Prelude in Stage II, donated by Danny May
Manila Santini Encouragement Award, donated by the Friends of the Sydney International Piano Competition (Victoria), awarded after Stage II to a pianist not selected to proceed to the Quarter Finals
Chu-Fang Huang Best Performance of a Sonata by Haydn in Stage III, donated by Vicki Liberman, in memory of Goldie Sternberg
Ayano Shimada Best Performance of a Virtuoso Study in Stage I (excluding Liszt), donated by the Australian Institute of Music

2000 Competition

2000 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Lazar Berman Russia
Timothy Calnin Australia
Aquiles Delle Vigne Argentina
Franz Muller-Heuser Germany
Irina Plotnikova Russia
Pnina Salzman Israel
Phillip Shovk Australia
Edvard Tchivzhel USA/Russia
Frank Wibaut England

2000 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Marina Kolomiitseva Russia
2. Ayako Uehara Japan
3. Evgeny Ukhanov Australia/Ukraine
4. Alexi Volodin Russia
5. Vera Kameneva Russia
6. Henry Wong Doe New Zealand

2000 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Shan Deng Best Australian Pianist, sponsored by the Friends of The Sydney International Piano Competition
Marina Kolomiitseva Best Performance of a work by Liszt, sponsored by Mr Neville Grace
Marina Kolomiitseva Best Performance of a Mozart Concerto, sponsored by Mr Sam Miller
Ayako Uehara People’s Choice Prize, sponsored by Miklos Felix
Marina Kolomiitseva Best Performance of a 19th or 20th Century Concerto, sponsored by Dr John Gregory-Roberts
Marina Kolomiitseva Best Performance of a work by Beethoven, sponsored by Kawai Australia
Ayako Uehara Best Performance of an Australian work, sponsored by Australasian Performing Right Association
Ayako Uehara Best Performance of a Chamber Music work, sponsored by the Australian Music Examinations Board
Ayako Uehara Best Performance of a work by Chopin, sponsored by Barbara Leser
Viktoria Lakissova Best Performance of a work by Mozart (excluding concertos), sponsored by Goldie Sternberg
Ayako Uehara Best Performance of a work by Schubert, The Gloria Ogden Memorial Prize, sponsored by the Ogden Family
Iulia-Maria Dobrescu The Paul & Helena Haas Encouragement Award - awarded after the Quarter Finals to a pianist not selected to proceed to the Semi Finals
Ayako Uehara Best performance of a Debussy Prelude in Stage II, sponsored by Danny May
Shan Deng Best Australian Pianist, recital fee sponsored by the Australian Musicians Academy
Ayako Uehara Best Performance of a Virtuoso Study in Stage I, The Lev Vlassenko Memorial Prize, sponsored by the Australian Institute of Music

1996 Competition

1996 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Aquiles Delle Vigne Argentina
Dean Elder USA
Ernest Fleischmann USA
Alexander Jenner Austria
György Nador Hungary
Hiroko Nakamura Japan
John Painter Australia
John Roos South Africa
Pnina Salzman Israel
Edvard Tchivzhel USA/ Russia
Lev Vlassenko Russia
Mikhail Voskressensky Russia

1996 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Sergei Tarasov Russia
2. Yuki Takao Japan
3. Roberto Cominati Italy
4. Cristiano Burato Italy
5. Mikhail Yanovitsky Russia/USA
6. Dmitry Grigortsevich Russia
7. Konstantin Masliouk Russia
8. Ingo Dannhorn Germany
9. David Louie Canada
10. Edward Park Australia
11. Gabor Rosza Hungary
12. Anne Louise-Turgeon USA

1996 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Edward Park Friends of The Sydney International Piano Competition for Best Australian Pianist
Segei Tarasov Australasian Performing Right Association Prize for Best Performance of an Australian work
Segei Tarasov Kawai Australia Prize for Best Performance of a work by Beethoven
Segei Tarasov Mr Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt
Segei Tarasov Mr Sam Miller & Ms Joan Langham Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Yuki Takao The Fuji People’s Choice Prize
Segei Tarasov Reisner-Pennycuik Prize for Best Performance of a 19th or 20th century Concerto
Roberto Cominati Australian Examinations Board for Best Chamber Music Performance
Cristiano Burato Barbara Leser Prize for Best Performance of a work by Chopin
Roberto Cominati Goldie Sternberg Prize for Best Performance of a work by Mozart (excluding Concertos)
Yurij Bogdanov Paul & Helena Haas Encouragement Award – awarded after the Quarter Finals to a pianist not selected to proceed to the Semi Finals
Roberto Cominati Mr Danny May Prize for Best Performance of a Debussy Prelude in Stage II
Sergei Tarasov Friends of the Sydney International Piano Competition (Victoria) Prize for Best Performance of a Virtuoso Study in Stage I
Sergei Tarasov Walsingham Classic Prize – CD Recording
Edward Park Australian Musicians Academy Recital for Best Australian Pianist

1992 Competition

1992 Jury

Juror Nationality
Warren Thomson, Chairman Australia
Joan Chissell England
Anthony Fogg Australia
Edward Gordon USA
Li Mingqiang China
Hiroka Nakamura Japan
John O’Connor Ireland
Elizabeth Powell Australia
Albrecht Roeseler Germany
Joaquin Soriano Spain
Maurice Till New Zealand
Arie Vardi Israel
Lev Vlassenko Russia
William Littler Canada

1992 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Xiang-Dong Kong China
2. Olivier Cazal France
3. Duncan Gifford Australia
4. Hiroshi Arimori Japan
5. Anna Malikova Russia
6. Vitali Samoshko Ukraine
7. Daniel Gortler Israel
8. Matthias Kirschnereit Germany
9. Michele Bolla Italy
10. Ivo Janssen Netherlands
11. Young-Ah Kim Korea
12. Helen Sim USA

1992 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Duncan Gifford Hephzibah Menuhin Memorial Scholarship for Best Australian Pianist
Oliver Cazal Reisner-Pennycuik Concerto Prize
Olivier Cazal The Fuji People’s Choice Prize
Matthias Kirschnereit Edward Sternberg Chamber Music Prize
Xiang-Dong Kong Australian Chamber Orchestra Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Xiang-Dong Kong Mr Neville Grace Prize for Best Performance of a work by Liszt
Xiang-Dong Kong Mr Sam Miller & Ms Joan Langham Prize for Best Performance of a work by Mozart (in any stage of the Competition)
Xiang-Dong Kong The Leo Guthman, Chicago, Music Award for Best Performance of a Stage III Contemporary Work
Robert Muczynsky The Leo Guthman, Chicago, Music Award for Composer of the Best Contemporary Work

1988 Competition

1988 Jury

Prizewinner Nationality
Juror Nationality
Rex Hobcroft, Chairman Australia
Joan Chissell England
Nicole Henriot France
Li Mingqiang China
Albrecht Roeseler West Germany
Harold Shönberg USA
Warren Thomson Australia
Kazuyuki Tohyama Japan
Ana Maria Trenchi de Botazzi Brazil
Arie Vardi Israel
Lev Vlassenko USSR

1988 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Alexander Korsantiya USSR
2. Riccardo Zadra Italy
3. Eduardus Halim Indonesia
4. David Buechner USA
5. Sergei Erohin USSR
6. Phillip Shovk Australia
7. Gilead Mishory Israel
8. Anton Batagov USSR
9. Matthias Fletzberger Austria
10. Victor Sangiorgio Australia
11. Asaf Zohar Israel
12. Adrienne Krausz Hungary

1988 Special Prizewinners

Phillip Shovk Hephzibah Menuhin Memorial Scholarship for Best Australian Pianist
Alexander Korsantiya Reisner-Pennycuik Concerto Prize
Riccardo Zadra Prize for Best Overall Concerto Performance
Riccardo Zadra Lotto People’s Choice Prize
Eduardus Halim Musica Viva Chamber Music Prize
Alexander Korsantiya Australian Chamber Orchestra Prize for Best Performance of a Mozart Concerto
Victor Sangiorgio Australasian Performing Right Association Prize for Best Performance of an Australian Composition

1985 Competition

1985 Jury

Juror Nationality
Rex Hobcroft, Chairman Australia
Eileen Joyce CMG Australia/UK
Marcello Abbabo Italy
Nicole Henriot France
Andre Laplante Canada
Li Min-duo China
Jurgen Meyer-Josten West Germany
Elizabeth Powell Australia
Harold C Shönberg USA
Peter Solymos Hungary
Gordon Watson Australia
Kasulo Yasukawa Japan

1985 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Du Ning-wu China
2. Bernd Glemser West Germany
3. Thomas Duis West Germany
4. Eduardus Halim Indonesia
5. Arnan Weisel Israel
6. Ueli Wiget Switzerland
7. Istvan Gulyas Hungary
8. Rita Kinka Hungary
9. David Selig Australia
10. Michael Gurt USA
11. Luigi Ceci Italy
12. Philip Shovk Australia

1985 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Davis Selig Claden Cultural Exchange Institute Prize for Best Australian Pianist
Bernd Glemser Lotto People’s Choice Prize
Thomas Duis Musica Viva Chamber Music Prize
Eduardus Halim Australian Opera Auditions Committee Prize for Best Accompanist

1981 Competition

1981 Jury

Juror Nationality
Rex Hobcroft, Chairman Australia
Claude Frank USA
Eileen Joyce Australia/UK
André F Marescotti Switzerland
Li Mingqiang China
Cecile Ousset France
Frederick Page New Zealand
Abbey Simon USA
Gordon Watson Australia
Viktor Weinbaum Poland
Roger Woodward Australia

1981 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Chia Chou Canada
2. Endre Hegedus Hungary
3. Catherine Vickers Canada
4. Daniel Blumenthall USA
5. David Owen Norris England
6. Liora Ziv-Li Israel
7. Marc Raubenheimer South Africa
8. Patrick O’Byrne New Zealand
9. Martin Roscoe England
10. Alec Chien USA
11. Edward Neuman USA
12. Yves Rault France

1981 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Daniel Blumenthall Musica Viva Chamber Music Prize
David Owen Norris Musica Viva Special Prize
Phillip Shovk Yamaha Music Foundation for Best Australian Pianist
Endre Hegedus Alfred S White Bequest Prize for Best Accompanist

1977 Competition

1977 Jury

Juror Nationality
Rex Hobcroft, Chairman Australia
Segei Dorensky USSR
Sir Bernard Heinze Australia
Ludwig Hoffman West Germany
Lucrecia Kasilag Philippines
Eugene List USA
André F Marescotti Switzerland
Denis Matthews England
Hephzibah Menuhin England
Jan Weber Poland
Viktor Weinbaum Poland

1977 Prizewinners

Prizewinner Nationality
1. Irina Plotnikova USSR
2. Svetlana Navasardian USSR
3. Andre Laplante Canada
4. Marioara Trifan USA
5. Philip Fowke England
6. Manana Doidzashvili USSR
7. Daniel Blumenthall USA
8. Dennis Lee Malaysia
9. Diana Kacso Brazil
10. Gary Steigerwalt USA
11. Jeno Jando Hungary
12. Pawel Checinski Poland
13. Piers Lane Australia

1977 Special Prizewinners

Prizewinner Nationality
Piers Lane The Australian Newspaper Prize for Best Australian Pianist and the first Cladan Award
Jeno Jando Musica Viva Chamber Music Prize