.
Menu
Celebrating 40 years in 2017
Next Competition July 2020

Andrey Gugnin, June - September

40th Anniversary National Recital Series

2016's Competition First Prize Winner


   

  Biography

Andrey Gugnin was born in 1987. He graduated from the Tchaikovsky Moscow State Conservatory where he studied under Professor Vera Gornostayeva. Almost immediately after his graduation from the conservatory, he was invited to be a regular participant of the Moscow Philharmonic Society program for promising young artists The 21st Century Stars. Andrey is currently a student of the International Piano Academy Lake Como taking lessons with Stanislav Ioudenitch and William Nabore.

Andrey is the winner of the Ernest Hutcheson First Prize of the 2016 Sydney International Piano Competition. He is also the winner of the Eileen Joyce Best Overall Concerto Prize, the Miriam Hyde Best 19th or 20th Century Concerto Prize, the Hephzibah Menuhin Best Violin and Piano Sonata Prize and the Roger Smalley Best Preliminaries Round 1 Recital Prize. In addition, as part of his first prize, he received concerto performances with Maestro Valery Gergiev in the 2016/2017 Contemporary Piano Faces Mariinsky International Piano Festival St Petersburg, a concerto engagement with the London Philarmonic Orchestra in 2018, a CD recording for Hyperion Records, recitals in Konzerte im Thümer-saal Bochum Germany 2017, the Bard Music Festival in New York State and Newport Festival Rhode Island 2017 along with recitals and orchestra engagements in Australian cities in 2016 and 2017.

Other recent prizes include the Gold Medal and Audience Award: Gina Bachauer International Artists Piano Competition (Salt Lake City, USA 2014), Equal First Prize: Valsesia Musica International Piano Competition (Valsesia, Italy 2014), Equal Second Prize: International Ludwig van Beethoven Piano Competition (Vienna, Austria 2013) and Second Prize: EPTA International Piano Competition Svetislav Stančić (Zagreb, Croatia 2011).

Andrey tours as a recitalist, a chamber music partner and a soloist with orchestras having performing in more than twenty countries and at venues including Carnegie Hall in New York, Abravanel Hall in Salt Lake City, the Eastman School of Music, the Great Hall of the Moscow State Conservatory, the Tchaikovsky Concert Hall in Moscow, the Moscow International House of Music, the Louvre, the Teatro Verdi in Trieste, the Zagreb Opera and Vienna’s Musikverein.

He has collaborated with the State Academic Symphony Orchestra of Russia, the Symphony Orchestra of the Saint-Petersburg Cappella, The Netherlands Symphony Orchestra, the Moscow State Academic Symphony Orchestra, the Tokyo New City Orchestra, the Israel Camerata, the Utah Symphony Orchestra, the Asko Schönberg ensemble and the Camerata Salzburg and Raanana Symphonette among other. He has been welcomed as a guest artist at the Ruhr Piano Festival, the Mariinsky International Festival, the Musical Olympus festival, the Art-November International Festival of Arts, Vivacello, Ars-longa, the Ohrid Summer Festival, the Summer Evenings in Zagreb festival, the Youth Festival in Aberdeen and the Bermuda Islands Performing Arts Festival and many others.

Andrey’s discography includes piano concertos by Shostakovich together with the State Academic Chamber Orchestra of Russia (Delos International, 2007) and music for piano duo “iDuo” (together with Vadim Kholodenko, Delos International, 2010). He has recorded for TV and radio in Russia, The Netherlands, Croatia, Austria, Switzerland and the USA.

See Andrey Gugnin's 2016 Competition Profile →


  Prizes won

Ernest Hutcheson
First Prize

Eileen Joyce
Best Overall Concerto

Miriam Hyde
Best 19th or 20th Century Concerto

Hephzibah Menuhin
Best Violin and Piano Sonata

Roger Smalley
Best Preliminaries Round 1 Recital


What The Media Say

  • "Gugnin's nervy, energised and involved playing, high technical development and feel for Prokofiev's imaginative scope, from the dreamy and romantic to the spiky and grotesque, made him the clear winner." - Peter McCallum, Sydney Morning Herald 24 July 2016

  • "The relentless cascades of notes and figurations were dispatched with incisive ­clarity and scintillating speed. His rhythmic acuity, lightness of touch and nuanced dynamics ­realised both the moments of witty caprice and wistful ­introspection." - Murray Black, The Australian 25 July 2016

 

Repertoire

 

90 min program PLUS Interval

*All Recitals are 90min unless otherwise stated



 

Johann Sebastian Bach

Adagio in G Major BWV 968

Franz Schubert

Piano Sonata No.17 in D Major D.850

  1. Allegro vivace
  2. Con moto
  3. Scherzo. Allegro vivace
  4. Rondo. Allegretto moderato

Interval

Dmitri Shostakovich

Piano Sonata No.1 Op.12

Leonid Desyatnikov

"Reminiscences of the Theatre" (1985)

  1. Ouvertüre. Masque
  2. Aus Kaschtschejs Leben
  3. Vaudeville
  4. Jamais… (Elegie)
  5. Rondo-Chase
  6. Glockenspiel
  7. Finale. Masque

Michael Kieran Harvey

48 Fugues for Frank Zappa No.6: G-Spot Tornado (2009)

Igor Stravinsky

Trois Mouvements de Pétrouchka

  1. Danse Russe
  2. Chez Pétrouchka
  3. La Semaine grasse

60 min program NO Interval

*Selected Recitals



 

Johann Sebastian Bach

Adagio in G Major BWV 968

Franz Liszt

From Transcendental Études S.139 No.9 ‘Ricordanza’, No.4 ‘Mazeppa’

Alexey Kurbatov

Poem (2015)

Michael Kieran Harvey

48 Fugues for Frank Zappa No.6: G-Spot Tornado (2009)

Igor Stravinsky

Trois Mouvements de Pétrouchka

  1. Danse Russe
  2. Chez Pétrouchka
  3. La Semaine grasse

Tamworth, NSW

Date: Friday 30 June
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Tamworth Regional Conservatorium of Music
223 - 227 Marius Street, Tamworth NSW 2340

↑ Top

Gosford, NSW

Date: Sunday 2 July
Time: 2:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Central Coast Conservatorium
45 Mann St, Gosford NSW 2250

↑ Top

Byron Bay, NSW

Date: Friday 7 July
Time: 7:30pm
Tickets: On sale soon

Duration: 60min Program


Venue

Byron Theatre
69 Jonson St, Byron Bay NSW 2481

↑ Top

Taree, NSW

Date: Sunday 9 July
Time: 2:00pm

Duration: 60min Program


Venue

Manning Entertainment Centre
33 Manning River Dr, Taree NSW 2430

↑ Top

Brisbane, QLD

Date: Friday 14 July
Time: 6:00pm
Tickets: Door sales only

Duration: 90min Program


Venue

Queensland Conservatorium of Music
114 Grey St, South Brisbane QLD 4101

↑ Top

Kendall, NSW

Date: Sunday 16 July
Time: 2:30pm

Duration: 90min Program


Venue

School of Arts Hall
19 Comboyne St, Kendall NSW 2439

↑ Top

Forbes, NSW

Date: Friday 21 July
Time: 6:00pm
Tickets: On sale soon

Duration: 90min Program


Venue

Forbes Town Hall
Town Hall Ln, Forbes NSW 2871

↑ Top

Penrith, NSW

Date: Saturday 22 July
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Joan Sutherland Performing Arts Centre
597 High St, Penrith NSW 2750

↑ Top

Bayview, Sydney Northern Beaches, NSW

Date: Sunday 23 July
Time: 2:30pm
Tickets: On sale soon

Duration: 90min Program


Venue

St Luke's Grammar School, Bayview Campus
1977 Pittwater Rd, Bayview NSW 2104

↑ Top

Goulburn, NSW

Date: Tuesday 25 July
Time: 7.30pm
Tickets: Door sales

Duration: 60min Program


Venue

Goulburn Regional Conservatorium
160 Burke Street, Gouldburn NSW 2580

↑ Top

Bundaberg, QLD

Date: Wednesday 26 July
Time: 7:30pm
Tickets: Door sales only

Duration: 90min Program


Venue

Christ Church, Anglican Church
59 Woongarra St, Bundaberg Central QLD 4670

↑ Top

Maryborough, QLD

Date: Thursday 27 July
Time: 7:30pm
Tickets: On sale soon

Duration: 60min Program


Venue

Brolga Theatre
5 Walker St, Maryborough QLD 4650

↑ Top

Caloundra, QLD

Date: Friday 28 July
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

The Events Centre
20 Minchinton St, Caloundra QLD 4551

↑ Top

Sydney, NSW

City Series Sponsor

Date: Saturday 29 July
Time: 7:30pm
Tickets:
  • Adult $55
  • Concession/Friends $49
  • Students $20
  • Groups of 5+ $TBC
*Booking fees may vary from 0.30 cents.

Duration: 90min Program


Venue

Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music
1 Conservatorium Rd, Sydney NSW 2000

SPONSORS

↑ Top

Nowra, NSW

Date: Friday 30 July
Time: 2:00pm

Duration: 90min Program


Venue

Nowra School of Arts
Berry St, Nowra NSW 2541

↑ Top

Pymble, NSW

Date: Thursday 3 August
Time: 7:00pm
Tickets: Bookings open 6 weeks prior

Duration: 90min Program


Venue

Gillian Moore Centre for Performing Arts
Pymble Ladies College
Avon Rd, Pymble NSW 2073

↑ Top

Coffs Harbour, NSW

Date: Friday 4 August
Time: 8:00pm
Tickets: On sale soon

Duration: 90min Program


Venue

Lecture Theatre D, Coffs Harbour Education Campus
363 Hogbin Dr, Coffs Harbour NSW 2450

↑ Top

Armidale, NSW

Date: Sunday 6 August
Time: 3:00pm

Duration: 90min Program


Venue

New England Conservatorium
Faulkner St, Armidale NSW 2350

↑ Top

Bathurst, NSW

Date: Tuesday 8 August
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Bathurst Memorial Entertainment Centre
105 William St, Bathurst NSW 2795

↑ Top

Dubbo, NSW

Date: Friday 11 August
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Macquarie Conservatorium of Music
72 Bultje St, Dubbo NSW 2830

↑ Top

Batemans Bay, NSW

Date: Sunday 13 August
Time: 3:00pm

Duration: 90min Program


Venue

St Bernards Catholic Church
2 David Ave, Batehaven NSW 2536

↑ Top

Shepparton, VIC

Date: Wednesday 16 August
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Riverlinks Eastbank
70 Welsford St, Shepparton VIC 3630

↑ Top

Hamilton, VIC

Date: Thursday 17 August
Time: 7:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Hamilton Performing Arts Centre
113 Brown St, Hamilton VIC 3300

↑ Top

Bendigo, VIC

Date: Friday 18 August
Time: 8:00pm

Duration: 90min Program


Venue

The Capital
50 View St, Bendigo VIC 3550

↑ Top

Mildura, VIC

Date: Saturday 19 August
Time: 2:00pm

Duration: 60min Program


Venue

Mildura Arts Centre
199 Cureton Ave, Mildura VIC 3500

↑ Top

Adelaide, SA

Date: Sunday 20 August
Time: 2:30pm

Duration: 90min Program


Venue

Ukaria Cultural Centre
119 Williams Rd, Mount Barker Summit SA 5251

↑ Top

Bunbury, WA

Date: Tuesday 22 August
Time: 7:00pm
Tickets: On sale soon

Duration: 90min Program


Venue

Bunbury Regional Entertainment Centre
2 Blair St, Bunbury WA 6230

↑ Top

Perth, WA

Date: Thursday 24 August
Time: TBC
Tickets: On sale soon

Duration: 90min Program


Venue

TBC

↑ Top

Busselton, WA

Date: Friday 25 August
Time: 7:30pm
Tickets: On sale now, click to request by email

Duration: 90min Program


Venue

Busselton Uniting Church
47 Kent St, Busselton WA 6280

↑ Top

Melbourne VIC

City Series Sponsor

Date: Tuesday 29 August
Time: 7:30pm
Tickets:
  • Adult $49
  • Concession/Friends $40
  • Students $25
  • Groups of 5+ $TBC
*Booking fees may vary from 0.30 cents.

Duration: 90min Program


Venue

Camberwell Grammar School
55 Mont Albert Rd, Canterbury VIC 3126

↑ Top

Parramatta, NSW

Date: Wednesday 30 August
Time: 8:00pm

Duration: 90min Program


Venue

Riverside Theatres
Corner market and Church Street, Parramatta NSW 2150

↑ Top

Alice Springs, NT

Date: Saturday 2 September
Time: 8:00pm

Duration: 90min Program


Venue

Araluen Arts Centre
61 Larapinta Dr, Araluen NT 0870

↑ Top